cech

Fotorelacja ze Święta Złotników 2011 w dziale Galeria - Zapraszamy

Andrzej Bielak – Złotnik Roku 2011

Z dumą informujemy, że członek naszego cechu mistrz Andrzej Bielak został Złotnikiem Roku 2011.  Uroczystość przyznania tytułu oraz wręczenia Medalu św. Eligiusza odbyła się na  Wieczorze Wystawców podczas tegorocznych Targów Złoto Srebro Czas w Warszawie. Pan Andrzej Bielak został doceniony za działalność artystyczną, propagowanie polskiej szkoły złotniczej oraz zaangażowanie na rzecz środowiska.

Serdecznie gratulujemy Panu Andrzejowi dziękując równocześnie za pracę włożoną w rozwój naszego cechu.

Święto Rzemiosła Polskiego 2011

W dniu 21 maja obchodziliśmy coroczne Święto Rzemiosła Polskiego w Krakowie. Po tradycyjnej Mszy Świętej w Kościele Mariackim odbył się pochód przedstawicieli cechów krakowskich wokół Rynku, oraz złożenie kwiatów na płycie Tadeusza Kościuszki. Po uroczystościach na Rynku, władze cechów, samorządowcy oraz goście przeszli do budynku Rady Miasta Krakowa, gdzie zostały wręczone odznaczenia rzemiosła.
W tym roku zostało odznaczonych aż pięciu członków naszego cechu:
Pan Janusz Kowalski - najwyższe odznaczenie rzemiosła - "Szabla Kilińskiego";
Pan Ryszard Dąbrowa - złoty medal im. Kilińskiego;
Pan Andrzej Front - srebrny medal im. Kilińskiego;
Pan Andrzej Bielak - srebrny medal im. Kilińskiego;
Pan Jacek Kurczab - srebrny medal im. Kilińskiego.

Fot. Delegacja Cechu Złotników na Rynku Gł.

Serdecznie gratulujemy !!!

Więcej zdjęć w naszej galerii.
Więcej informacji i zdjęć ze Święta na stronie M.I.R. - www.izba.com.pl
______________________________________

„Spotkanie z historią”

8 lutego 2011 roku w siedzibie Towarzystwa Miłośników Historii i Zabytków Krakowa odbył się odczyt pana mgr Michała Myślińskiego pt. Cech Złotników Krakowskich w okresie autonomii galicyjskiej 1866 – 1914. Odczyt zawierał wiadomości dotyczące regulacji prawnych Cechu, sposobów finansowania, twórczości i warunków pracy złotników oraz obyczajów praktykowanych w ww. okresie.

Autor opierał się na różnorodnych dokumentach z tamtego okresu, takich jak np.: karty zapisu ucznia, karty wyzwolenia ucznia, listy wyzwolenia czy tzn. karta C, prezentował także zdjęcia i szkice wyrobów jubilerskich i korpusowych z tamtych czasów (lichtarze, lampy kościelne, krzyże, relikwiarze itd.)

Z odczytu wynikało, że początkowo złotnicy zrzeszyli się jako „Stowarzyszenie Złotników Krakowskich” ponieważ było ich w tym okresie, nie licząc złotników żydowskich,  jedynie sześciu. Złotników czy handlarzy biżuterią pochodzenia żydowskiego było w tym okresie więcej niż rzemieślników religii chrześcijańskiej, ale zaznaczyć należy, że złotnicy żydowscy rzadko uczestniczyli w życiu Cechu. Historia Cechu w tym okresie splatała się z innymi cechami takimi jak zegarmistrzowski czy grawerski. Żeby istnieć Cech musiał mieć minimum 10 mistrzów. Nauka zawodu trwała od 2 do 5 lat, w trakcie której uczeń poznawał tajniki rzemiosła oraz był na utrzymaniu mistrza. Egzamin nie tylko polegał na sprawdzeniu umiejętności zawodowych, ale także umiejętności czytania, pisania oraz wiedzy z zakresu religii, kultury i histori Polski.

Cech poza organizacją szkolenia uczniów zajmował się organizowaniem spotkań kwartalnych, na których omawiano bieżące sprawy. Organizował nabożeństwa w kościele oo. Franciszkanów, związane ze świętem złotników oraz pogrzeby złotników.

Cech opiekował się finansowo starszymi kolegami, a także po ich śmierci - wdowami i rodzinami. Na dochody cechu składały się opłaty od wpisów, wypisów uczniów oraz korzyści z posiadanego przez cech majątku.

Święto Złotników było obchodzone na przełomie czerwca i lipca w czwartą niedzielę po Święcie zesłania Ducha Świętego. Złotnicy organizowali jubileusze swoich kolegów oraz czynnie uczestniczyli  w innych imprezach mających miejsce w Krakowie.
W 1843 roku weszła w życie ustawa probiercza regulująca przepisy związane z wytwarzaniem i cechowaniem  wyrobów. Ustalono cechy dla złota: 8, 14 i 22 karat, oraz dla srebra 12 i 13 łutów (16 łutów to czyste srebro). Urząd probierczy znajdował się na ul. Grodzkiej 9 i przyjmował wyroby codziennie prócz niedziel od 14 do 16.

Na odczycie były obecne władze Cechu: Pan Janusz Kowalski oraz Pan Ryszard Dąbrowa. Obaj panowie po odczycie z satysfakcją docenili zainteresowanie autora tą interesującą dla naszego Cechu tematyką.

Święto Złotnika 1.12.2010

.

Obchody Święta Rzemiosła - Kraków, Rynek 22.05.2010
fot. od lewej: Janusz Kowalski, Jacek Kurczab, Ryszard Dąbrowa

_______________________________________

10.09.2008 - Otwarcie oficjalnego serwisu Cechu.
11.12.2010 - Przebudowa serwisu - nowe podstrony w serwisie.

Najbliższe IMPREZY TARGOWE BRANŻY JUBILERSKIEJ:

10-12.06.2011  JUBINALE 2011,  Kraków

9-13.09.2011 VicenzaOro Choice, Vicenza, Włochy
3-5.09.2011 Midora Leipzig, Lipsk, Niemcy
4-7.09.2011 International Jewellery London, Londyn, Wielka Brytania
8-10.09 Ambermart, Gdańsk
9-11.09 Ussifa, Hamburg, Niemcy
10-14.09 Vicenza Oro Choice, Vicenza, Włochy
8-12.09 Iberjoya, Madryt, Hiszpania
22-25.09 Hodiny a Kleinoty, Bratysława, Słowacja
21-25.09 Portojoia, Porto, Portugalia
30.09-2.10 Złoto Srebro Czas, Warszawa
13-16.10 - Istanbul Jewelery Show, Stambuł, Turcja
17-20.11 - Jewellery Expo, Kijów, Ukraina

INFORMACJA NA TEMAT SZKOLEŃ I EGZAMINÓW ZAWODOWYCH
Wszelkie informacje na temat zasad szkolenia uczniów, oraz egzaminów czeladniczych i mistrzowskich, a także wymagane dokumenty do ściągnięcia na stronie internetowej MIRiP: http://www.izba.com.pl/nauka.shtml .
Dodatkowe informacje pod nr tel. izby: 12 422-05-95.

Pisali o nas:
Gazeta Krakowska 2.12.2008 zamieściła na swoich łamach artykuł o naszym święcie i "naszej" kaplicy pt. "Złotnicy odzyskali swoją kaplicę" - zobacz: http://www.polskatimes.pl/gazetakrakowska/krakow/65506,zlotnicy-odzyskali-swoja-kaplice,id,t.html  lub http://krakow.naszemiasto.pl/wydarzenia/929869.html .